Neurofeedback Sistemi hakkında bilmeniz gerekenler?

1- Neurofeedback cihazları FDA tarafından onaylanmış mıdır?

2- FDA’nın verdiği onay, rahatlama seansları için midir?(FAD tedavi amaçlı kullanım için hiçbir neurofeedback sistemine onay vermemiştir.)

3- Neurofeedback uygulaması yapacak merkez QEEG çekip analiz edebiliyor mu?

4- Neurofeedback’in, uygulanacak rahatsızlığa yararlı olduğu bilimsel yöntemlerle ispatlanmış mı? a.Deneysel çalışmalarla neurofeedbackin faydası ıspatlanmalı, b. Deney sonuçları hakemli dergilerde yayınlanmış olmalıdır.

Neurofeedback terapisti hakkında bilmeniz gerekenler

1- Uygulayıcı Eğitimini hangi enstitüden/merkezden alınmış? (Türkiye’de Uluslararası Sertifikasyon Sistemine akredite Neurofeedback Terapistlik Eğitimi sadece MaximumBrain Terapi tarfından verilmektedir.)

2- Uygulayıcı Mental Sağlık Profesyoneli mi(Psikiyatrist, Nörolog, Nörobilim Uzmanı, Psikolog, Psikolojik danışman, Ergoterapist, Fizyoterapist)?

3- Neurofeedback uygulamasını, neurofeedback terapistlik eğitimi almış almış kişi bizzat kendisi mi yapıyor? Yada yanında çalıştırdığı ve sadece neurofeedback sistemini kullanmayı öğrettiği kişilere mi yaptırıyor? Neurofeedback terapisi sadece sistem kullanmayı bilmekle uygulanamaz.

4- Psikolojik danışmanlık veya psikologluk kursları bulunmamaktadır. Bu ünvanları taşıyabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden dört yıl eğitim almak gerekmektedir.

5- Üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olup(Alan dışı), tezsiz yüksek lisans yaparak psikolojik danışman veya psikolog olunmaz. Tezsiz yükseklisans kurs niteliğinde bir çalışmadır. Akademik ve uzmanlık ünvanı kazandırmaz.

6- Avrupa ve Amerika’da hatta dünyanın her yerinde,  her birey neurofeedback tanıtım toplantılarına katılabilir. Tanıtım toplantıları sonunda verilen katılım belgeleriyle terapist olunamaz.

7- Neurofeedback terapisti olabilmek için tanıtım toplantıları sonunda, Psikiyatrist, nörolog, klinik psikolog, psikolog ve psikolojik danışmanlardan uygun görülenler, Uluslar arası sertifikasyon sistemine akredite OMC veya BCIA sertifikasına sahip olabileceği şekilde çok ciddi bir eğitimden geçirilip bu eğitimde başarılı olanlar terapist olabilir.

8- Türkiye’de şu anda en az 100-150 neurofeedback uygulayıcısı var. Bunların ikisi dışında tamamı Neurofeedback tanıtım toplantısı katılım belgesine sahip. Bu kişilerin neurofeedback uygulama yetkileri yok. Katılım belgelerini veren kişi ve kurumlara bu belge sahiplerinin neurofeedback uygulayıcısı olup olmadıklarını sorduğunuzda, terapist olmadıkları cevabını alacaksınız. Katılım belgesini verenler, belge verdikleri kişiler yasal sorun yaşadığında bu kişi terapstimizdir diyememektedir. Çünkü terapist değil, sadece neurofeedback ile ilgili genel bilgilerin bir kısmına sahip kişi yetiştirmektedirler.

Neurofeedback Uygulaması ile ilgili bilmeniz gerekenler

1- Terapist QEEG çekme ve değerlendirmeyi biliyor mu?

2- Neurofeedback uygulayıcısı gerçekten bir terapist mi? Terapist bir klinisyen mi? Çalışacağı durumu/hastalığı biliyor mu?

3- Terapist, hangi süreçlerde neurofeedback etkilerini değerlendirecek. Beyninizi nasıl etkilediğini nasıl tespit edecek?

4- Terapist, seans süresince danışanın yanında süreci izleyecek mi?

5- Psikiyatristinizin, Nöroloğunuzun Neurofeedback eğitimi aldığınızdan haberi var mı?

NOT: Tanımadığınız bir duruma etkili müdahale edemezsiniz. Her belirti bir hastalık değildir. Ruhsal rahatsızlıkların bazıları sinsidir, göründüğü gibi değerlendirilemez. Yanlış eğitimin yanlış sonuçlar vereceğini unutmayınız.

Üzerinde çalışılan ve dalgaları değiştirilenin BEYNİNİZ olduğunu unutmayınız.

Bu değişimin şimdi ve gelecekte sizi nasıl etkileyeceğini bilmek zorundasınız.

Hangi durumlarda şüphelenmeli ve Neurofeedback uygulatmamalısınız?

1) 40-50-60… seansta “sizi iyileştiririm” taahhütünde bulunuyorsa(Hiç bir neurofeedback sisteminin tedavi onayı yoktur.), Bu vaat sorumluluktan kaçmak için geliştirilmiş bir yolun ifadesidir. Her bireyin öğrenme özelliği farklıdır.

2) “Kullandığınız ilacı bıraktırırım” taahhütünde bulunuyorsa(Bazı rahatsızlıklar ancak ilaçla düzelir, bazı depresyon, … ve dikkat eksikliklerinde altın tedavi ilaçtır. Kişinin elinden bu seçenek alınamaz),

3) “Doktora gerek yok, biz bu sorunu çözeriz” taahhütünde bulunuyorsa(Neurofeedback uygulayıcılarının tamamına yakınının uygulama yaptıkları hastalıkları bilmediğini hiç unutmayın. Bazen psikiyatrist ve doktor olmak ta yeterli değildir. Şunu unutmayın; Çocuk ve yetişkin psikiyatrisi eğitimi ayrı uzmanlık alanları.),

4) “Ders açığı olan çocuğunuzun ders başarısı artar” taahhütünde bulunuyorsa(Neurofeedback sizin çocuğunuzun beynine bilgi yüklemez.),

5) “Neurofeedback’in yan etkisi yoktur” açıklamasında bulunuyorsa(Neurofeedback’in yan etkisi olduğu eğitimli tüm terapistlerce bilinir.).

Genel Olarak:

1) Neurofeedback herhangi bir rahatsızlığın birincil tedavi yöntemi değildir. Tıbbi tedavi yerine geçmez.

2) Serfitikasız kişilerce uygulanamaz. Türkiye’de Neurofeedback eğitimi vermeye yetkili hiçbir kurum yoktur(2018 yılında MaximumBrain terapi Uluslararası Sertifikaston sistemine akredite terapistlik eğitimlerine başlayacaktır.). Tanıtım toplantılarına değil.

3) Yetkisiz, eğitimsiz bireyler Neurofeedback’in yan etkisi görüldüğünde nasıl önlem lacaklarını bilemezler.  Neurofeedback, sanıldığı ve söylendiği kadar masum ve risksiz bir eğitim yöntemi değildir.

4) Neurofeedback bir bireyin başka bireylere anlatması yoluyla uygulanamayacak kadar ciddi bir yöntemdir.

5) Lütfen Neurofeedback uygulayacak kişinin sertifikasını ve diplomasını sorunuz ve görünüz.

MaximumBrain Neurofeedback Merkezinde bilimselliği FDA (Food and Drug Administration – ABD Sağlık Bakanlığına bağlı yiyecek, ilaç ve tıbbi malzemelerin kalite denetimini yapan kurum) tarafından onaylanmış, kişilerin eeg bantlarının genişliğini ayarlamaya dayalı son derece gelişmiş ve kişiye özel terapi tasarımlarının yapılıp uygulanabildiği neurofeedback yöntemi kullanılmaktadır. Örneğin: Her dikkat eksikliğine aynı protokollerin uygulandığı sistemler son derece tehlikeli ve zararlı sistemlerdir. Bu sistemler terapist müdahalesine izin vermeyen kapalı sistemlerdir. Her insan birbirinden farklıdır. Her insan aynı rahatsızlığı farklı yaşar. Bu farklılığın beyinimizdeki karşılığıda farklıdır. Dolayısıyla aynı tanıdaki her bireye aynı protokoller uygulanamaz.

Başka şubemiz bulunmamaktadır.