MaximumBrain 2003 yılında başladığı elektroterapi(neurofeedback) kuramsal ve literatür tarama çalışmalarını 2005 yılına kadar sürdürmüştür. 2005 yılında yutdışına bir psikoloğunu neurofeedback eğitimine göndererek neurofeedback (elektroterapi) uygulama çalışmalarına başlamıştır. 2010 yılı Ekim ayına kadar gönüllü danışanlara ücret talep etmeden uygulamalar yapmıştır. Neurofeedback eğitiminde hastalık isimleri verilmiş bu hastalıklarda yararlıdır denmiştir. Ama anlattıkları ve yararlı olduğunu söyledikleri hatta FDA tarafından onaylıdır dedikleri sistemlerin hiç bir şekilde;

  1. Tedavi edici özelliği olduğuna dair bir onay yok. FDA onayı sadece rahatlama etkisine dönük bir onay. FDA onayının kapsamını söylemiyorlar.
  2. Bu hastalıkları iyileştirdiğine dair bilimsel hiç bir veri yok.

Deneme çalışmaları beş yıl sürmüş, bu süre sonunda eğitimlerde iddia edilenin aksine bazı rahatsızlıklara hiç uygulanmaması gerektiği, bazılarına etkisinin hiç olmadığı, iyileşme gibi bir durumun hiç olmadığı görülmüştür. Hele hele yan etkisi yoktur dedikleri uygulamanın uygulama anında bir takım yan etkileri gözlenmiştir. Bu verilerin yayınlanması düşünülmüş, kötüye kullanımı artıracağı endişesiyle yayınlanmamıştır. Deneme sürecinde yaptığımız tüm uygulamaların beyine ne tür bir etki ettiği QEEG yöntemiyle gözlenmiştir.

2010 yılı Kasım ayından bu yana neurofeedback uygulamalarımızdan ücret talep etmekteyiz. Hiç bir kişiye biz sizi iyileştiririz, …. gibi vaatler, ilacı bıraktırırız gibi ümitler vermemekteyiz. Daha önce gelenlerin ne elde ettiklerini net bir şekilde söylemekteyiz.

Merkezimiz Otmer yöntemini Türkiye ye ilk getiren merkezdir. Bu yöntem kapalı bir yöntem, aynı belirtileri yaşayan her bireye aynı uygulamanın yapılmasını öneren bir yöntemdir. Kişiye özel tasarımlar yapılmasına müsade etmeyen başlangıçta QEEG ye karşı olan bir yöntemdi. Biz bu yöntemle ilgili şüphelerimizi üreticilerine bildirdik. Onların yoğun talebine rağmen Türkiye’de yaymak için bir işbirliğine gitmedik. Çünkü piyasada son derece gelişmiş, yaptığı etkinin ölçülebildiği sistemler vardı. Şu anda bu sistemlerle çalışmalarımızı sürdürmekte, çalışma sonuçlarını bilimsel toplantılarda uygun bir şekilde paylaşmakta, gelen eleştirileri dikkatle dinleyip değerlendirmekteyiz.

MaximumBrain neurofeedback in Ülkemizde doğru ve etik bir şekilde kullanılmasına çok dikkat etmiş, hiçbir danışana iyileşmeyi vaat etmeden yaşam kalitesini artırmaya çalışmıştır. Terapist olmayanlara neurofeedback sistemleri kullandırtılmamış ve meslek elemanı olmayanlara kesinlikle sistem tanıtımı ve satışı yapmamıştır. Hiçbir danışanın tıbbi tedavisine müdahale edilmemekte, ilaçlarla ilgili yorum yapılmamakta, ilacı bırakın ya da… Şeklinde kesinlikle yaklaşılmamaktadır.

Maximumbrain çatısı altında Elektroterapi (neurofeedback, psikoterapi, psikolojik testler uygulama ve geliiştirme çalışmaları devam etmektedir.

Neurofeedback terapistliği, 3 aşamayı içeren sadece psikiyatrist, nörolog, psikolog ve psikolojik danışmanların katılabildiği bir eğitim süreci sonunda başarı ile verilecek bir sınav sonucunda kazanılan uygulama becerisini, süpervizyon çalışması ile devam ettirilerek kazanılabilecek bir beceridir. Nörobilim eğitimi almamış kişiler bu terapiyi kesinlikle uygulayamaz.

Maximumbrain terapi merkezinde temel kaygı danışanlara zarar vermemektir.